Ekspertyzy zagrożenia wybuchem (ATEX)

ATEX (od fr. Atmosphères Explosibles) - dyrektywa Unii Europejskiej (akt prawny), definiująca wymagania zasadnicze, jakie musi spełniać każdy produkt, przeznaczony do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. Wymagania szczegółowe podane są w normach powiązanych z tą dyrektywą, natomiast wymagania, które nie są objęte ani dyrektywą ani normami mogą być przedmiotem regulacji wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich. Regulacje te nie mogą jednak być sprzeczne z dyrektywą, oraz nie mogą zaostrzać jej wymagań. Ponieważ dyrektywa ATEX 94/9/WE wymaga znakowania CE, więc każdy produkt „ATEXowy”, który został oznaczony symbolem Ex musiał wcześniej uzyskać od producenta znak CE i przejść procedurę oceny zgodności z obowiązkowym udziałem „strony trzeciej” (jednostki notyfikowanej).

Klasyfikacja ta została zdefiniowana w Załączniku nr I do dyrektywy 99/92/EC ATEX137 z dnia 16.12.1999 „O minimalnych wymaganiach zwiększających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracowników potencjalnie narażonych przy pracy w obszarach z atmosferą wybuchową”. Przestrzenie, w których występuje zagrożenie wybuchem zostały podzielone na strefy zagrożenia. Oznaczenie strefy zagrożenia informuje nas zarówno o rodzaju zagrożenia, jak i jego intensywności. Za zaklasyfikowanie przestrzeni do odpowiedniej strefy są odpowiedzialni: inwestor, projektant obiektu budowlanego oraz jego użytkownik końcowy.

 Nasza oferta skierowana jest do obiektów w których występują lub mogą wystąpić atmosfery wybuchowe. Wspieramy pracodawców na których spoczywa obowiązek wyznaczenia stref zagrożenia wybuchem oraz wyznaczenie zasięgu wybuchu dla pyłów, proszków, gazów oraz par.

 Podczas określania rodzaju stref szacujemy częstotliwość emisji substancji palnych do przestrzeni z uwzględnieniem panujących warunków, istniejących instalacji procesowych, technologicznych. Następnie pomagamy wyznaczyć działania które ukierunkowane będą na wyeliminowanie źródeł niebezpieczeństwa.

 

Archives
Kalendarz
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30